9. september Deň obetí holokaustu a rasového násilia

20210907_094510.jpgRozhlasovou reláciou a prezentačnou aktivitou s IX.A sme si dnes pripomenuli Deň obetí holokaustu a rasového násilia, pričom tento rok uplynulo už 80 rokov, odkedy vláda vojnového slovenského štátu 9. septembra 1941 vydala Nariadenie o právnom postavení Židov, známe ako Židovský kódex. Od októbra roku 2001 si 9. september pripomíname ako pamätný deň, spomienku na obete holokaustu a výzvu k zápasu proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek forme útlaku a diskriminácie.

Kódex sumarizoval protižidovské právne normy ľudáckeho režimu. V ich dôsledku bolo židovské obyvateľstvo na konci roku 1941 sociálne odkázanou skupinou. Ľudácky režim sa ho preto snažil zbaviť deportáciami.

Transporty Židov

Transport prvých tisíc židovských žien vypravili 25. marca 1942 z Popradu, posledný transport vyviezol celé rodiny 20. októbra v tom istom roku. Slovenská vláda za deportáciu každého Žida zaplatila 500 ríšskych mariek, ako to požadovalo Nemecko.

Päťdesiatsedem transportov smerovalo do oblasti Lublinu a do Osvienčimu, do koncentračných táborov vyviezli 58-tisíc Židov, z ktorých prežilo len niekoľko stoviek. Druhá vlna deportácií od jesene 1944 zasiahla približne 13-tisíc ľudí.

9.september sa na základe tejto udalosti do dejín zapísal ako Deň obetí holokaustu a rasového násilia.

Rozlúčka s deviatakmi

IMG_1968.JPGTento školský rok bol iný.

Niekomu sa zdal super, lebo nemusel chodiť do školy a pre niekoho zas „nič moc“ lebo nechodili do školy. Či tak, alebo tak, je tu jeho koniec. A s koncom školského roka prichádza aj rozlúčka .... každý rok opúšťajú brány školy deviataci. Lúčia sa so školou, do ktorej deväť rokov ráno čo ráno smerovali ich kroky a otvára sa pred nimi nová životná etapa v podobe štúdia na strednej škole. Áno, čosi pekné sa končí a čosi pekné sa začína. Je dobrým zvykom rozlúčiť sa s deviatakmi, zaželať im veľa šťastia, povedať im, že sme na nich hrdí a že tu vždy budú mať svoje miesto. A práve dnes bol ten deň. Deň rozlúčky s deviatakmi.

Želáme im aby mali odvážne sny, lebo s nimi je život oveľa zábavnejší.

Želáme im aby sa nebáli urobiť aj chyby a poučiť sa z nich. Mýliť sa je predsa ľudské.

Želáme im aby objavovali stále zaujímavých ľudí, myšlienky a nápady.

Želáme im aby mali  radosť aj z obyčajných vecí.

Želáme im aby sa im splnili sny a všetky plány.

A nezabudnite, vždy treba veriť vo svoju  šťastnú hviezdu.

Celoslovenský výskum

IMG_20210623_090731.jpg   23.6.2021 sa žiaci 3. r. a 4. r. zúčastnili ankety danej Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Oddelenie Podpory detí pred násilím.

IMG_20210623_090737.jpg

Naša škola bola náhodne vybraná daným oddelením kvôli výskumu a tvoreniu preventívnych prednášok pred nežiaducimi vplyvmi danej doby. Žiaci vypĺňali anketu elektronicky podľa vlastných skúseností a pocitov.

Test zvládli, dúfame, že výsledky pomôžu kompetentným.

Deň finančnej gramotnosti

197337313_878871999334393_6086720592640212701_n.jpg9.6.2021 mali žiaci I.st.  Deň finančnej gramotnosti.  Žiaci  sa vo svojich triedach oboznámili s témami finančnej gramotnosti prostredníctvom prezentácií. Témami boli: finančná zodpovednosť, plánovanie , príjem , práca, hospodárenie, úver a dlh, sporenie a poistenie.

Hravými formami sme žiakom priblížili jednotlivé situácie, nakupovali, platili, kreslili na čo si šetria, rozprávali čím by chceli byť a nakoniec svoje zážitky nakreslili a jednotlivo za triedy spojili do leporela, ktoré sme vystavili na nástenkách. Veríme, že žiaci si aspoň trošku osvojili jednotlivé zručnosti a zapustili tak počiatočné korienky finančnej gramotnosti a zodpovednosti.