Základná škola s materskou školou Bajerov

Dejepisná exkurzia v Osvienčime

Dejepisná exkurzia v Osvienčime 

IMG 20221110 140351

 

Dňa 10.novembra 2022 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili

exkurzie do štátneho múzea v Osvienčime.

 

Pohľad našich žiakov:

 

Exkurziu do bývalého koncentračného tábora Osvienčim, by mal absolvovať asi každý. Zmení vám to pohľad na život počas 2. svetovej vojny, pretože jedna vec je o tom, len počuť a druhá vec je presvedčiť sa o tom aj na vlastné oči, že niečo hrôzostrašné sa dialo za ostnatými drôtmi a tehlovými múrmi niekde v Poľsku a nikto tomu neveril. Pohne to srdcom a prinesie vám to príval nových vedomostí a neskutočných emócii ako to, že niekoho vôbec napadlo ubližovať takto kruto ľuďom?! My deviataci a ôsmaci, sme sa tejto exkurzie zúčastnili 10.11.2022 v štvrtkový sychravý deň. Po príchode na miesto hrôzy sme si nasadili slúchadla a pozorne počúvali výklad sprievodcu, už len ten pocit, že stojíme a chodíme na mieste, kde by sa počas 2. svetovej vojny bála vstúpiť čo i len noha a kde žilo a zomrelo tam, tak neskutočne veľa nevinných ľudí len preto, lebo mali iné vierovyznanie, inú farbu pleti, či možno len iný názor, predsa to boli len ľudia, ktorí znášali neskutočné muky, pretože sa narodili. Nad vstupnou bránou nás vítal nápis: Práca oslobodzuje! Boli nám slovami pána sprievodcu popísané desivé praktiky mučenia a zabíjania, každodenný život a útrapy väzňov. Múzeum dodnes ukrýva veci, ktoré mali nešťastníci zhabané, ako napr. vlastné vlasy, obrovské množstvá okuliarov, oblečenia, topánok, kufrov. V hale budov sú fotografie väzňov, bolo nám ukázané ako spali na zemi, kde ich obhrýzali potkany, akú mali slabú hygienu, či kde umierali v plynových komorách. Zabíjali sa pre tanier polievky. Stáli sme pri transporte, ktorý ich prevážal Osvienčim-Brezinka/Auschwitz-Birkenau. Niektorým sa podarilo utiecť i keď pri stálom hliadkovaní a budove s vysokými múrmi pred ktorými, boli natiahnuté elektrické drôty, to bolo nemožné. Bol nám načrtnutý príbeh ľudí, ktorí končili v rukách doktora Mengeleho - Anjela smrti, na nich robil pokusy, ako keby to boli zvieratá. V dnešnej modernej dobe, kedy každý má svoje demokratické práva je to neuveriteľné, ale tento koncentračný tábor tam stojí ako dôkaz a zároveň na výstrahu, aby sa to zverstvo a ubližovanie ľuďom neopakovalo - NIKDY!

                                                                                                          Dominika Tarjanová IX.A

Bol to smutný pohľad do minulosti, ktorá verím sa už nebude nikdy opakovať. Každý človek bez rozdielu rasy a národnosti má svoju hodnotu. Verím, že tábor v Osvienčime zostane výstrahou, nielen našej generácii, ale aj ostatným čo prídu po nás.                                                                                                                                                                                          Adam Dvorščák IX.A

Pre mňa exkurzia v Osvienčime znamenala veľmi veľa. Predstaviť si to, ako žili oni a ako žijeme teraz my. Je to hrozný pocit. Vidieť všetko čo tam oni zažívali, bol to jednoducho veľký šok. Bolo mi aj do plaču, keď som videl všetky tie fotky, detské oblečenie, topánky, hrnce a ich celý majetok. Ale najviac ma dostala plynová komora, pretože len tá predstava, ako stojím vonku a počúvam 20 minút, ako tam ľudia kričia a zomierajú. Som celkom rada, že žijem práve v tejto dobe, pretože si neviem predstaviť žiť v časoch vojny. Táto exkurzia bola zážitkom, na ktorý nikdy nezabudnem a budem si vážiť, každú jednu chvíľu viac a viac.                

                                                                                                          Zuzana Rusinková VIII.A

Veríme, že exkurzia bola pre našich žiakov hodnotným zážitkom. Ďakujeme aj za odborný výklad pánovi sprievodcovi, ktorý pre nás tlmočil v slovenskom jazyku.